
Vi tog en liten paddelsväng till Hallands väderö idag. När vi satte oss i bilen här hemma strax innan elva visade biltermometern minus 18, kändes lite onödigt svalt. Ute i Torekov var det dock bara tio minus.

I viken norr om hamnen var det is, så vi sjösatte söder om hamnen. Lite antydan till is därmed inne i skyddat vatten. Solen sken och vi fick fin paddling ut till ön. När vi kom nära var det issörja, lite närmare lite mer sörja, men vi tog oss fram till ön i alla fall med lite kamp.



Tog oss en sväng längs med ön och sen tillbaka, isfritt på norrsidan, men onödigt svalt i den svaga vinden där. Sen tillbaka mot Torekov igen.
Mer is i Torekov när vi kom tillbaka, kan nog bli klart svårpaddlat inom kort om kylan håller i sig och det inte blåser nåt.
En fin liten vintersväng i alla fall. Gött!


Haha vad roligt hittade bilderna av en slump på google. Jag var ute och tog lite bilder när jag stötte på er påväg ut, kolla här, https://sunshinestories.com/travels/sweden/isbrytare/
Ingenting mot era bilder från vattnet/isen, ser ut o ha varit helt magiskt!
Hej! Vad kul att få se bilderna från land med. Tackar!
Tog lite film också som kan komma att hamn i ett vinterprojekt jag och en polare jag håller på med, vi ska väl klippa ihop det nu strax är tanken annars är det utlandsresa på agendan. Min polare heter niklas, bor i torekov och är också en kajakare, tror han sa att han hade exakt samma båt som er, hehe. Vilken häftigt hemsida ni har! Trodde först att det var ett forum.
Kul med film! Hör av dig när det finns nåt färdigt att kika på. Och kul att det finns lite fler paddlare i krokarna.