Flygbilder är lätta att gilla tycker jag. Tycker verkligen det är fräckt med alla mönster som skapas av vägar, skogar, hus med mera. Lars Bygdemarks bok Sverige från Ovan är ett praktverk. En rejäl bok i stort format och med många sidor fyllda med fantastiskt fina bilder.
Lars Bygdemark är en av sveriges mest erfarna flygfotografer och har hållit på med flygoto i 25-30 år och det märks. Inte många tråkiga eller fula bilder i denna boken 😉
Jag gillar nog mest bilderna över naturlandskapen, ett åkerlandskap som bildar ett fint rutmönster, spåren efter en stenplockande traktor eller det lilla ensamma huset mitt i en gigantisk skog eller alldeles ensamt på en åker. Men stadslandskapen är verkligen också häftiga. Här finns superfina bilder från alla möjliga sorters landskap.
Det mesta i boken är tydligen fotograferat från cirka 300 meters höjd. ISBN: 9789189204508. Utgivingsår: 2006.
Lars Bygdemarks hemsida hittas på www.bygdemark.com. Boken är utgiven av Max Ström.
Lars Bygdemark har tidigare gett ut boken Det fria perspektivet Lars Bygdmark är nu aktuell med utställningen Up and Around Öresund/the Sound där han & John S. Webb visar bilder från Öresundsregionen.