Med ojämna mellanrum tänker vi att vi ska stängsla in delar av vår tomt, ibland hela. Oftast är det när något/några djur knaprat (extra mycket) på några växter, gnuggat sig mot nåt träd osv.
Samtidigt är det väldigt trevligt att ha vilda djur på tomten. Kul att de trivs och kul att titta på.
Vi har hittills valt att inte stängsla in tomten och det beror i princip på ett par saker.
Stängsel stänger in/ut oss själva. Kan komma att kännas instängt. Som människor i bur. Stängslar vi hela tomten kan vi inte lämna tomten var vi vill. Vi kan förvisso ha många dörrar och grindar men det blir ändå mer begränsat än utan. Vi skulle kunna stängsla in grönsaksodlingarna som nog är känsligast vilket kanske kunde kännas rimligt.
Det kostar pengar och tar tid att stängsla. Stängsel behöver också viss mån av underhåll även om det inte är mycket.
Både bra och dåligt alltså.
Många odlare och skogsträdgårdsskapare som stängslat in säger att det är det bästa de gjort. ”vi skulle gjort det direkt” osv… Ovh vi fattar såklart att det blir mer skörd och mindre skador. Men ändå..
Sen vet jag inte om jag tycker att stängsling går ihop med Omsorg om jorden eller Omsorg om människorna för den delen heller om man tänker lite mer permakultur och bry sig om annat än sig själv.
Vi har stängslat lite på Holma, både på Hantverk och Skogsträdgårdskursen. Rätt kul att hålla på med. Där har det varit viltstängsel och Robiniastolpar och det ser ändå okej ut. Stolparna grånar fint och stängslet är inte så synligt i sig. Stängslar man med viltstängsel får man dessutom en lång yta där klätterväxter kan växa och skapa en grön vägg. Stängsel kan också vara ett sätt att skapa rum med mera.
Nåja, vi får se. Än så länge slipper vi bo i bur 😉




