Har precis läst den underbara boken Sången till Livet av Jørn Riel.
Undertiteln är ”En tusenårig släktkrönika från Grönland”. Boken är utgiven på svenska 1987 så den har ett par år på nacken.

Boken är en Trilogi och handlar om en inuitssläkts historia under nästan ett årtusende.
Man får följa delar av släkten under olika tidsperioder där de förflyttar sig långa sträckor med hjälp av kajaker, umiaker, slädar, till fots ibland under riktigt stränga förhållanden.
En bok om hur det var att leva (överleva) i det arktiska klimatet, skriven på ett mycket bra sätt med stor inlevelse.
En spännande, intressant och mycket läsvärd bok.
Inte någon utpräglad kajakbok, även om det förekommer kajaker i små mängder.
Jag hittade mitt ex på antikvariat.net och där verkar man kunna hitta en hel begagnade böcker av alla möjliga kategorier.
Jørn Riel har för övrigt skrivit flera böcker om grönland, finns ett flertal som heter ”…och andra skrönor från grönland”. som är klart läsvärda. Har inte läst alla av dem, men det verkar som om det finns godbitar i de flesta.
Sök efter böcker av Jørn Riel hos Amazon

Låter spännande. Antikvariatet nästa…
Den är en pärla,jag lånade den på biblioteket