Fler...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Nipfjället, MTB vid IdreFjäll och bad i Fjätfallet

Foto av författare

By Erik Sjöstedt

Fikapaus vid gammalt hus uppe på Flatruet
Fikapaus vid gammalt hus uppe på Flatruet
Grusvägcykling vid Idre Fjäll
Grusvägcykling vid Idre Fjäll
Städjan sedd från Nipfjället
Städjan sedd från Nipfjället

Efter att ha badat och promenerat i Fulufjällets nationalpark och i krokarna av Njupeskär drog vi oss så sakterliga norrut. Bodde en natt på Idre camping. Sen vidare upp mot Nipfjället för lite promenad och bad i underbart septemberväder.

Lite lunch bland renarna och sen mot Idre Fjäll för lite cykling. Tog deras runtfjällrunda. Helt okej men man cyklar rätt långt ner så inte så mycket vy men de har fler leder och lite teknikbanor. Lite mindre än Trysil men som sagt helt okej och en söndagseftermiddag var det verkligen inte mycket folk. Vi såg ett par cyklister vid centret sen inte en människa. Hittade en finfin badtjärn när vi var på väg från Idrefjäll och sen körde vi till Fjätfallet som skulle vara fint och badbart. Det var det, superfint och vi hittade ett litet minifall som gav goa duschar. Middag och lite stanna-kvar-funderingar innan vi bestämde oss för att fara vidare. Hittade en bra nattplats lite söder om Tännäs.

Sen körde vi upp och tog morgondopp i Funäsdalssjön och sen lite matshopping i Funäsdalen innan vi körde upp på Flatruet. Lite span och fika däruppe innan vi drog mot Röros. Lite promenad i Röros bland finfina trähus och slagghögar innan vi for vidare mot Femunden. Var nere och kollade ett par platser som låg bra men det var en del andra bilar så då drog vi vidare. Ställde oss på Trysilelva camping för natten.

Go badtjärn med Idrefjäll i bakgrunden
Go badtjärn med Idrefjäll i bakgrunden
Gott litet badfall vid Fjätfallet
Gott litet badfall vid Fjätfallet
Bad uppe i Nipfjällets naturreservat
Bad uppe i Nipfjällets naturreservat
Badfall
Badfall
Underbart septemberväder
Underbart septemberväder
Lite höstfärger i riset
Röros - mysig by med finfina trähus, kyrka och slagghögar
Röros – mysig by med finfina trähus, kyrka och slagghögar
Slagghögsturism
Slagghögsturism
Lagrad snö i Idre. Är nog skapligt många kubik i de där högarna
Lagrad snö i Idre. Är nog skapligt många kubik i de där högarna

 

Lämna ett svar