Fler...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Midsommar 2025

Foto av författare

By Erik Sjöstedt

Midsommarhelgen tillbringades på Dragskär strax norr om Oskarshamn. Perfekt väder med mestadels sol. Mycket klipphäng, lite paddling, mycket tjöt, god mat, sköna bad osv. Perfekt.

Vi bodde i vårt Tarra som inte är så rött längre, Inte så värst välanvänt senare år men premiärtältning var ju 2012 så några år på nacken. Sov inte så bra första natten men sen så 🙂 Var lite osäkra på när det införskaffades men kom ihåg att vi hade det med på Helgelandskusten 2014. Snarkade sött på våra tjocka Expedliggunderlag under våra vanliga hemmatäcken.

Första lite längre bilfärden med kajaker på vår lilla Seat Mii, det gick som väntat finfint. Körde mestadels småvägar för det är ju dels roligare att se något längs vägen och så slipper man trängas med alla andra som ska köra fort på de större tråkigare vägarna 🙂 Kajakerna låg på skumblock med stöd av en Eckla fällbar höglastare, kändes stabilt och bra och vi band ner fram och bak med Thule Quickdraw.

Vi tog med Clapotis och Skim Dex, länge sen de fick känna på vatten överlag och speciellt saltare vatten 🙂

Väldigt trevlig helg. Mycket mysig plats och trevligt gäng att hänga med. Tack.

Lätt att bli sugen på mer skärgårdshäng. Som vi konstaterat tidigare är nog skärgård och fjäll bland de finaste landskapstyperna att drälla och hänga i.

Länkar till:

Lämna ett svar