


Det kommer arrangeras kajakträffar och mässor även 2025. Ska försöka fylla på lite mer framöver. En del rena kajakträffar, en del ”vanlig” mässor, lite friluftsmässor osv.
Winter Kayaking Day, 19 januari. Vinterpaddlingcommunityt hakar på World Snow Day och kör vinterpaddlaradagen.
Båtmässan, Göteborg, 1-9 februari. Stor båtmässa, då och då lite kajak & friluftsrelaterat.
Paddling Film Festival, 15 mars, Grebbestad. Kajakfilmfestival.
Fair Enough, vårmässa hos Uthuset.
Sjövik Canadensarsymposium, 28 maj – 1 juni.
Nytäppetträffen i Blekinge. På Östra Bokö.
Valöträffen, när juni möter juli. Tror den blir första helgen i juli i år. Mysigaste träffen på finfinaste ön. Träff med fokus på häng och mysigaste istället för fullt schema.
Läckö kajakträff, 27-29 juni. Kajakträff vid Läckö slott i Vänern.
Luftkajakens dag,
Stockenträffen 14-17 augusti. Störst och äldst. På Orust. Lite blandade bilder från några av våra besök på Stockenträffen finns här: www.kajak.nu/stockentraffen
Rävholmsträffen, första helgen i september i Göteborgs södra skärgård. En av träffarna med bäst vy 🙂
Utefest, 5-7 september. Arrangemang av Utemagsinet. I Järvsö.
Friluftsfest, 5-7 september, Höga Kusten. Hos Friluftsbyn.
Havskajakens dag, i 26 oktober
Köldknäppen. Höstmässa hos Uthuset.
Banff Mountain Film Festival
Luciapaddling, 13 december. Luciapaddling har förekommit i alla tider men känns som det blivit lite mer populärt senaste åren. Störst är det nog i Köpenhamn med flera hundra deltagare men finns överallt.