Fler...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Julpaddling från Järnavik

Foto av författare

By Erik Sjöstedt

Julpaddling, 25-26 december 2006

Juldagen och annandagen tillbringades borta i Blekinge i Hällaryd skärgård.

Packning i frostigt gräs
Packning i frostigt gräs och med lite solinslag

Jag och Pia sammanstrålade med Ulf från Malmö och Robban från Lund i Järnavik vid 11-snåret på juldagens förmiddag; solsken, blå himmel och 2-3 minusgrader. Kändes som en bra start på en jultur som avslutning på julhelgen.

Vi paddlade ut på platt vatten, gled längs med Tjärös ostsida, genom den smala kanalen mellan Skiftesö/Skiftesholmen och vidare mot Allböle, strax väster om Allböle satt några lokala kajaknördar; Mårten och Linda med kompisar och fikade; vi anslöt och satt i solen och hade det gött ett tag.

Torrdräktsfika vid Allböle
Torrdräktsfika vid Allböle

Vi tog oss sen vidare väster om Bockö och sen upp mot Tärnö, runt Tärnö på ostsidan och in till stranden på sydsidan där vi gick iland och slog läger i det avtagande kvällsljuset.

Ulf & Erik. Bockö till vänster och Brorsö till höger i bakgrunden
Ulf & Erik. Bockö till vänster och Brorsö till höger i bakgrunden
Söderut mot solen
Söderut mot solen
Pia och Robban på plattvatten
Pia och Robban på plattvatten
Ulf och Robban vid Tärnos sydspets
Ulf och Robban vid Tärnos sydspets

Tog en kort promenad bort till byn innan vi bänkade oss för matlagning och en liten eld, stjärnklart och en liten måne hjälpte till att lysa upp.

Lägereldsmys med stjärnoch och måne, gött!
Lägereldsmys med stjärnoch och måne, gött!
Upp med tälten på Tärnö
Upp med tälten på Tärnö

Annandagsmorgonen bjöd på jämngrå himmel, ett par plusgrader och vind från väst som gjorde det lite rått.
Efter frukost tog vi en runda runt ön med besök vid fyren, vid försvarets hål i bergen samt en runda kring den västra änden.

Det blåste en del uppe på berget vid Tärnö fyr
Det blåste en del uppe på berget vid Tärnö fyr
Vi spanar efter försvarets hemliga hål
Vi spanar efter försvarets hemliga hål
Lite grått i tältlägret på morgonkvisten
Lite grått i tältlägret på morgonkvisten

Sjösatte och paddlade runt samma väg vi kom, lite skumpigt den första biten innan vi kom i lä av ön, lite kul precis vid spetsen sen var vi i lä och tog oss öster om Harö, och Brorsö. landade för lägerplatsspaning och fika/lunch på Bockös ostsida innan vi tog oss vidare bort mot Allböle, förbi Dragsö, innanför Tjärö och tillbaka till Järnavik.

"lika som bär" packar kajaker på Tärnö
”lika som bär” packar kajaker på Tärnö
På väg från Tärnö. Lite skrynkligare vatten
På väg från Tärnö. Lite skrynkligare vatten
I det finfina sundet mellan Skiftesön och Skiftesholmen
I det finfina sundet mellan Skiftesön och Skiftesholmen
Fika i lä i viken på Bockös östra sida
Fika i lä i viken på Bockös östra sida

En skön tur som verkligen behövdes; tältabstinensen och skärgårdsabstinensen var stora och besvärande!
Kändes fint med några minusgrader, det kändes nästan som vinter.

(14+13 km)

Ulf har oxå lagt ut bilder från turen.

Robert i finväder på mellandagspaddling i Blekinge
Robert i finväder på mellandagspaddling i Blekinge

5 svar på ”Julpaddling från Järnavik”

  1. Hej
    När jag såg solen trilla ner i det platta vattnet i Måndags tänkte jag att man skulle vatit ute på en ö.Sedan slogs jag av tanken att Erik och Pia är nog det. Och jajamen det var Ni. Och tack vare det fick man nästan uppleva det. Tack för det

    Mvh Björn

  2. Ni fick tydligen en kanot bra helg, -några planer för 13-dagen? Det suger allt i campartarmen när man ser era härliga bilder!
    Gott nytt!

  3. Japp, 13-helger är förbokad. Attans synd att det är såå många dagar tills dess..Hmm, jag får väl helt enkelt ta upp kajaken i sovrummet så länge 🙂

    Tack för en trevligt tur och Gott Nytt År

Kommentarer är stängda.