De är bara sju stycken som erövrat det danska rödvita bandet, alltså att paddla runt hela danmark, sen det startades 2001. Men nu när det är som kallast är det en dansk som försöker. Erik B. Jørgensen startade för en dryg vecka sedan och kämpar sig norrut. Första dagen gick han runt och hade sönder en paddel, men han fortsatte ändå.
Kan tänka mig att den danska västkusten är lite joxig även när det är varmt och behagligt. Så här års med ganska korta dagar och dessutom lite vinter på det är det nog skapligt kämpigt.
Men klart kul projekt. Skönt att inte alla fastnar i soffhörnet bara för att det är under tio plusgrader 😉
Han paddlar en kajak från Arrow Kayaks som är ett alldeles nytt danskt kajakmärke. Ser trevliga ut. Kan nog vara lekfulla och svängiga.