Hestmona – Træna

Morgondopp vid Hestmona
Morgondopp vid Hestmona
tumlare till frukost...
tumlare till frukost…

14/7: Vaknade till gassande sol. Värmen i tältet måste ha överstigit 30°C. Vi öppnade för tvärdrag då vi fortfarande var lite sömniga. Men vid 8-tiden gav jag upp, gick upp och började på frukosten. Erik kröp ut efter ett tag. Utanför tältet dök det upp några tumlare på väg söderut.
Vi kom fram till att vi skulle ta oss till Heløya utanför Nesøya för att sen ta beslut om vi skulle ge oss på överfarten mot Træna.

Det var knappt någon vind och klarblå himmel. Vi paddlade i shorts och linne! Gött! 😀

Erik med rødøya i bakgrunden
Erik med rødøya i bakgrunden
Långlunch på Heløy - en mycket fin ö.
Långlunch på Heløy – en mycket fin ö.
lunch
Pastapåse med broccoli – gott!

Efter en väldigt lång lunch med badinslag bestämde vi oss för att ge Træna en chans. Vi har ju trots allt velat komma dit alla de gånger vi varit här, och väderprognosen såg lovande ut de närmsta dagarna.

Helt platt, men en bit kvar...
Helt platt, men en bit kvar…

Överfarten var enkel och lite tråkig… 8km öppet vatten. Väl över tog vi kaffe&kaka-fika på en superfin ö, som definitivt var tältvänlig!
Men vi ville hela vägen till de stora öarna man ser från fastlandet. Ytterligare några kilometrar och nu började det kännas i kroppen.

Erik slappar i solen på finfin ö precis efter överfarten.
Erik slappar i solen på finfin ö precis efter överfarten.

På ganska långt håll såg vi ett rött tält på ön Sanda, och lite senare, flera gröna. Vi vinkade åt varandra, även de var paddlare. Vi fortsatte runt på ut/västsidan av ön. Såg havsutter, havsörn, tumlare och säl. Det tog ett tag innan vi hittade en lägerplats. Den är inte optimal, men funkar… tror vi 😉

Erik på Trænas utsida, lite dyning, men förvånansvärt lite med tanke på hur utsatt det ligger
Erik på Trænas utsida, lite dyning, men förvånansvärt lite med tanke på hur utsatt det ligger
Trænas sydsida
Trænas sydsida

Himla kul att vi, faktiskt, kom hit! Riktigt mäktiga bergsformationer. Precis innan vi kröp in i tältet kom dimman svepandes, det goda med det var att knotten lugnade ner sig lite. Fy katten va många här är! Tror inte det blir svårt att somna… 😀

Dimma som kom riktigt riktigt fort. Koolt!
Dimma som kom riktigt riktigt fort. Koolt!

Distans: 43km (överfarten 8km = knappt 1 1/2 tim)
Lunch: Pastapåse
Middag: Realpåsar (orkade inget annat…)
Väder: Solsken och vindstilla

Træena är egen kommun och består av flera öar och ögrupper. De toppar man ser på långt håll ligger på den yttersta av öarna som heter Sanda eller Sanna. På ön innanför som heter Husvøya ligger själva byn. På Træna anordnas varje år en skapligt stor musikfestival – Trænafestivalen.

föregående dagnästa dag

Dela på Facebook
Dela på Twitter
Dela på LinkedIn
Dela på Pinterest

Kommentera

Lämna ett svar