
Frågan om antalet besökare på kajak.nu under ett år dök upp på facebook. Totalt etthundraåttioentusenåttahundrasextio stycken hittade hit under 2011 enligt Google Analytics.
I snitt spanar besökarna på 2,5 sida ungefär.
Så här års ligger besökarantalet på runt 12000 i månaden för att öka så sakteliga och toppa i augusti. Samma trend har det varit även tidigare år.
Hur många har ni andra på era bloggar och hemsidor? Eller är det hemligt?
Hemligt! 🙂
anade det 😉
Årsvis ligger jag på knappt en tredjedel, ungefär mellan 3000 till 9000 per månad. Lite beroende på hur mycket det paddlats och hur många kajaker jag har byggt..
Och jag är nog en hygglig del av era 180000.. 🙂
212786 besök under 2011. 4:17 minuter genomsnittlig tid på sajten och 4,19 sidor per besök. Allt enligt Google analytics (som dock började mäta den 1 mars 2011).
Enligt Awstats har det för hela året varit 295174 besök med en snittbesökstid på 10:16 minuter för hela 2011. Vad skillnaden i beökstid beror har jag inte kunnat utläsa ur statistiken.
1708 besök länkade från Uffe, 1676 besök från kajak.nu. Tackar…
Tack för kommentarerna. Ska uppdatera ovan med lite siffror på var de kommer ifrån oxå. Ska bara beskära nåra bilder från dagens finpaddling.
Och jag misstänkte väl att det är du som toksurfar mest Uffe 🙂
Några andra som har några ohemliga siffror? Eller är de såå låga? 🙂
Oj, vad liten jag känner mig! 16 000 besök under 2011. 1 100 från Björn / 500 från kajak.nu / 15 från Ulf 🙂
/Peter
De besöker i snitt 2,58 sidor samt 2:22 per besök
Mkk Långfärd har 578 besök från er. Totalt. Kan inte se hur många det är i år. Men typ 3-8000 besökare/månad.
kul! och extra skoj med en aktiv klubbsida/blogg. Många klubbar är grymt trötta på nätet.